Brahmi

BRAHMI (BACOPA MONNIERI)


Brahmi - blahodárná bylinka pro náš mozek. Zlepšuje soustředění, mírní zapomnětlivost, omlazuje a bojuje s depresemi.

 

ÁJURVÉDSKÁ MEDICÍNA - MEDICÍNA DLOUHOVĚKOSTI


Už jste někdy slyšeli o tradiční indické medicíně? Pokud ne, rádi vám ji nyní v krátkosti představíme. Brahmi je součásti ájurvédské medicíny již 3 000 let a samotná Ájurvéda existuje přes 5 000 let. Několika staletími odzkoušený systém je často označován jako "medicína zdraví", "medicína dlouhověkosti" či "matka medicíny". Hlavními principy Ájurvédy je přijít na původ onemocnění, poté prevence a následná dlouhověkost. Tento léčebný komplex je nejstarším léčebným systémem, ze kterého později čerpala jak čínská tak i naše západní medicína. Samozřejmě, že dnes se jedná o alternativní způsob léčby, který je ale vyzkoušený a rostliny, které jsou ve starých ájurvédských knihách popisovány, jsou dodnes užívány. Proto byla v nedávné době uznána i Světovou zdravotnickou organizací jako platný léčebný systém.

 

JAK BRAHMI POZNÁME?


Brahmi není ani keř ani nápadný strom, ale spíše naopak. Jedná se o nenápadnou nízkou, plazivou rostlinku, jejíž výška se pohybuje v rozpětí od 10 cm do 30 cm. Bílé až světle modré květy rostou jednotlivě a malé lístky, které sotva dorostou délky 2,5 centimetru mají vejčitý tvar a světle zelenou barvu. Plod je špičatá tobolka. Brahmi je vodní rostlina, a tak ji spatříme v bažinatých a záplavových oblastech, mokřadech a u břehů řek. Ačkoliv dnes už roste téměř po celém světě, původní domovem jí byly státy jihovýchodní Asie - Indie, Vietnam, Čína, Nepál, Srí Lanka a Japonsko.

 

MŮŽE SE TROPICKÁ ROSTLINA UCHYTIT I U NÁS?


Pokud si chcete Brahmi vypěstovat na své zahrádce nebo ji opečovávat jako pokojovou rostlinu, není nic snadnějšího. Brahmi je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vsadíme ji z jara, jakmile opadnou ranní mrazíky, na slunečné místo nebo do polostínu. Půda musí být bažinatá, vlhká a bohatá na živiny. Rostlinu je potřeba neustále zalévat, aby půda byla neustále vlhká. Jakmile skončí teplé léto, je třeba ji přesadit do květníku a pěstovat ji jako pokojovou rostlinu, mráz by ji hned zahubil. Jak již bylo zmíněno, jedná se o vodní rostlinu, a tak může být vsazena i do akvária.

 

A JAKÉ JSOU TEDY ÚČINKY?


Brahmi je užívána v ájurvédské medicíně na posilnění a regeneraci nervové soustavy. Je považována za účinný "mozkový nutrinet". V praxi to je označení pro rostliny, které podporují koncentraci, zlepšují paměť a okysličují mozek. Brahmi toho však umí mnohem více. Zklidňuje při nervově vypjatých situacích, pomáhá při depresích, úzkostech a stresu. Zvyšuje aktivitu mozkových buněk, zklidňuje a osvěžuje mysl. Podporuje relaxaci i duševní rovnováhu, a tak není divu, že ji užívají také jogíni před meditací.

Brahmi je také bylinkou mládí. Zabraňuje projevům předčasného stárnutí, zmírňuje senilitu a zapomnětlivost. Proto je užívána také jako prevence proti Parkinsonově chorobě, Alzheimererově chorobě a epilepsii. Používá se jako podpůrný prostředek při astmatu, revmatismu a impotenci.

Brahmi je silným antioxidantem, který pročišťuje nejen krev, ale celý organismus. Pravidelné užívání může zabránit chronickým kožním onemocněním jako ekzém či lupénka a v tropických oblastech se používá také jako lék na malárii. Brahmi také podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu v psychicky náročném období i v sychravých dnech.

Výzkumy, které byly prováděny na různých typech lidí, prokázaly, že významně zlepšuje paměť, koncentraci a zároveň snižuje pocity úzkosti, deprese a neklid. Výsledky byly srovnatelné, v některých případech i lepší, než u chemicky vytvořených léčiv.

 

Pozitivní vliv Brahmi na naše zdraví:

  • regeneruje mozkové buňky, tkáně a orgány - zmírňuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
  • zlepšuje mentální jasnost a psychickou aktivitu
  • čistí krev
  • zklidňuje mysl a podporuje relaxaci
  • detoxikuje organismus
  • zvyšuje syntézu proteinů a aktivitu v mozkových buňkách - zlepšuje paměť, intelekt
  • snižuje úzkost, neklid a jiné duševní choroby
  • odstraňuje nespavost
  • léčí astma, chrapot
  • snižuje padání vlasů
  • zlepšuje a léčí kožní onemocnění
  • pomáhá při nervových poruchách a epilepsii
  • je vynikající na srdce
  • pomáhá při impotenci
  • zmírňuje projevy celulitidy
  • podporuje hojení tkání a jizev, léčí popáleniny
  • pomáhá při revmatických onemocněních

 

CO SE SKRÝVÁ V MALÉ INDICKÉ ROSTLINĚ?


Převážně to jsou alkaloidy, které způsobují výše zmíněné účinky. Především herpestin, hersaponin, monnierin a brahmin. Za zmínku stojí i vysoký obsah minerálních látek a flavonoidů. Nemůžeme nezmínit také Beta sitosterol, který je pro náš organismus důležitý a triterpenoidní saponiny, které mají vliv právě na naši nervovou soustavu.

 

MÁ UŽÍVÁNÍ BRAHMI I NEŽÁDOUCÍ EFEKTY?


Nemá. Užívání Brahmi se považuje za bezpečné a nejsou známy žádné vedlejší účinky ani z hlediska dlouhodobého užívání. Nekombinujte s Ginkgo bilobou.

Datenschutz-Einstellungen
Wir verwenden Cookies, um Ihren Besuch auf dieser Website zu verbessern, ihre Leistung zu analysieren und Daten über ihre Nutzung zu sammeln. Wir können dazu Tools und Dienste von Drittanbietern verwenden, und die gesammelten Daten können an Partner in der EU, den USA oder anderen Ländern übermittelt werden. Indem Sie auf "Alle Cookies akzeptieren" klicken, erklären Sie sich mit dieser Verarbeitung einverstanden. Detaillierte Informationen und die Möglichkeit, Ihre Einstellungen zu ändern, finden Sie unten.

Erklärung zum Datenschutz

Details anzeigen

Benutzername